För bokning meddela NG Nilsson eller Göran Abrahamsson

Denna sida har ändrats 2017-10-20 12:42 / NG

Schema uppdateras fortlöpande
Svart text bör vara klart
Röd text är ej dokumenterad
Lila text under planering
Grön text påminnelse

 

vecka 43

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
okt 23
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Susanne Lönnqvist
Voula Andersson

Support:
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Att söka personlig info
Kl. 10.00-10.30
Bengt Eriksson
Voula Andersson

Arr:  

S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

                  pågår 4/5
Arr:19727 
O.S. 12/10-6/11
 
L  

Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber
Björn Malmström

          sista 5/5
Arr:18258  

 
okt 24
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
Kerstin Isaksen


Support:
Bengt Liljestrand

Föreläsning: Sociala medier
Kl. 10.00-10.30
Bengt Anzèn
Arr:
 
S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Bengt Paulinger
Anders Levin

                   pågår 4/5
Arr:18256            

 
 
L    
okt 25
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson


 

S  

 

 
L Hemsidesgruppen
Kl. 15.00-1700

Arne Enocsson
Göran Abrahamsson
Kerstin Svensson
Bengt Liljestrand
Nils Gunnar Nilsson
Georg Speer
Boris Sjö


 

 
okt 26
Torsdag
Styrelsesammanträde
10.00-12.30

K.S kallar 

 
S Kurs:
Android surfplatta

kl.13.00-15.30
Arne Enocsson
Eivy Johansson


arr:17483       sista 3

 

 
Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering

Kurs: Kameran och Datorn - grundkurs
kl.10.00 - 12.30

Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr: 19820                 start 1/3
L  

 

 
okt 27
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 

vecka 44

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
okt 30
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Birgit Bjärbo
Susanne Lönnqvist


Support:
Nils Gunnar Nilsson
Arne Enocssson

Föreläsning: Upplevelser i Norrköping Rödberget, Ekoturen, Skolmuseet, Kyrkokonserter m.m.
Kl.10.00-10.30
Bengt Erikson
Birgit Bjärbo


Arr:  

S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

                  sista  5/5
Arr:19727 

O.S. 12/10-6/11

 
L    
okt 31
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

Support:
Bengt Liljestrand


Föreläsning:
  Facebook (genomgång hur det fungerar)
Kl. 10.00-10.30
Frans Schlyter


Arr:
S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Bengt Paulinger
Anders Levin

                   sista 5
Arr:18256            
 
L  

BesöK hos
SPF Lida kullar

Inga- Lundqvist
Kerstin Svensson
Nils Gunnar Nilsson

 

 
nov 1
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson


 

S  

 

 
L Endagskurs
Smartphone Android
B
ilder, slänga, göra album,
överföra till dator och USB
Kl 13.00-15.30
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen

Arr:

 
nov 2
Torsdag
  S  

 

 
Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering

Kurs: Kameran och Datorn - grundkurs
kl.10.00 - 12.30

Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr: 19820  
Arr:                  pågår 2/3
L  

 

 

 nov 3
Fredag

 

Reserverat för
Studeförbundet Vuxenskolan
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson
  Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
O.S. 12/10-6/11
 

vecka 45

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
nov 6
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Marianne Carlsson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Dagens ros i NT
Kl. 10.00-10.30
Bengt Eriksson
Marianne Carlsson

Arr:  

S

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Bengt Paulinger


Arr:18257              start 1/5

 
L
 
 
nov 7
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Bengt Paulinger
Anders Levin

Arr:19871            start 1
 
 
nov 8
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson
 

Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson
 


 

S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén

                  start 1
Arr:19872  

 

 
L kurs:
PowerPoint
kl.13.00-15.30
Nils Gunnar Nilsson
Marianne Fränding

Arr:18259         start 1/3
 

 
nov 9
Torsdag
  S Kurs:
Android surfplatta

kl.13.00-15.30
Arne Enocsson
Eivy Johansson

xxxxx

arr:      Start 1

 

 
Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering

Kurs: Kameran och Datorn - grundkurs
kl.10.00 - 12.30

Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr: 19820         sista 3/3
L Kurs: iPad surfplatta
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Lars Söderholm
Arr:
       
     Start 1

 

 

nov 10
Fredag

 

Reserverat för
Studeförbundet Vuxenskolan
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson
  Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 

vecka 46

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
nov 13
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Susanne Lönnqvist
Voula Andersson

Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Priceruinner/Jämföra priser i olika affärer
Kl. 10.00-10.30
Bengt Eriksson
Voula Andersson

Arr:  

S

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Bengt Paulinger


Arr: 18257 
             pågår 2

 
L Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber
 

Arr: 19870              start 1

 
nov 14
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
Kerstin Isaksen



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levin

Arr:19871              pågår 2
 
 
nov 15
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson
 


Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson


 

S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén

                  pågår 2
Arr:19872

 

 
L kurs:
PowerPoint
kl.13.00-15.30
Nils Gunnar Nilsson
Marianne Fränding

Arr:18259           pågår 2/3

 
nov 16
Torsdag
  S Kurs:
Android surfplatta

kl.13.00-15.30
Arne Enocsson
Eivy Johansson

xxxxx

arr:      pågår 2

 

 
  L Kurs: iPad surfplatta
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Lars Söderholm
Arr:
       
     Start 1

 

 

nov 17
Fredag

 

Reserverat för
Studeförbundet Vuxenskolan
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson
  Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 

vecka 47

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
nov 20
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Birgit Bjärbo
Susanne Lönnqvist




Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning:Att sätta in en annons i en tidning
Kl. 10.00-10.30
Bengt Eriksson
Birgit Bjärbo

Arr:  

S

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Bengt Paulinger


Arr: 18257              pågår 3/5

 

 
L Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber

 

Arr: 19870   pågar 2/5

 

 
nov 21
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S


 

 
L Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levin

Arr:19871               pågr 3
 
 
nov 22
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson
 

Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson


 

S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén

                  pågår 3
Arr:19872

 

 
L kurs:
PowerPoint
kl.13.00-15.30
Nils Gunnar Nilsson
Marianne Fränding

Arr:18259           sista 3/3

 
nov 23
Torsdag
Styrelsesammanträde
10.00-12.30

K.S kallar 

 
S Kurs:
Android surfplatta

kl.13.00-15.30
Arne Enocsson
Eivy Johansson



arr:      sista 3
 
  L Kurs: iPad surfplatta
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Lars Söderholm
Arr:
     
     sista 3

 

 
nov 24
Fredag
Reserverat för
Studeförbundet Vuxenskolan
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson
  Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 
 

 

       

vecka 48

 
 

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
nov 27
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Marianne Carlsson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Eniro/Kartor
Kl. 10.00-10.30
Bengt Eriksson
Marianne Carlsson

Arr:  

S

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Bengt Paulinger


Arr: 18257              pågår 4/5

 
L Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber
 

Arr: 19870             pågår 3/5

 

 
nov 28
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levin

Arr: 19871          pågår 4/5
 
 
nov 29
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson
 

Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson
 
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén

                  pågår 4
Arr:19872 

 

 
L  

 

 
nov30
Torsdag
  S  

 

 
  L  

 

 

dec 1
Fredag

 

Reserverat för
Studeförbundet Vuxenskolan
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson
  Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 

vecka 49

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
dec 4
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Susanne Lönnqvist
Voula Andersson

Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:  

S

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström



Arr: 18257              sista 5

 

 
L Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber
 

Arr: 19870               pågår 4/5

 
dec 5
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
Inger Gustavsson




Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S
 
 
L Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levin

Arr: 19871            sista 5
 
 
dec 6
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson

Solveig Jonsson


Support:
Bengt Eriksson
Arne Enocsson
 
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén

                  sista 5
Arr:19872  

 

 
L  

 

 
dec 7
torsdag
       
dec 8
fredag
       
 

vecka 5

50

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
dec 11
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Birgit Bjärbo
Susanne Lönnqvist


Support:
Owe Svensson

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:  

 

S    
L Kurs:
Excel-kalkylprogram
kl.13.00-15.30
Bo Rydén
Patrick Steiber

 

Arr: 19870              sista 5/5

 

 
dec 12
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Sonia Övén
IKerstin Isaksen




Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:
     
dec 13
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Enstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson


Support:
Bengt Eriksson
     
dec 14
Torsdag
    Kl.  15.00

Genomgång för funktionärer om kommande verksamhet

Funktionärernas
Julfirande med gröt

 

 

 

dec 15
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS GA
 

vecka 51

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
dec 18
Måndag
  S  

 

 
L  

 

 
dec 19
Tisdag
 

 

S    
L  

 

 
dec 20
Onsdag
 

 


 

S  

 

 

 
L  

 

 

 

 
dec 21
Torsdag
  S  

 

 

 

 
  L  

 

 

vecka 52

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
dec 25
Måndag
  S  

 

 
L


 
 
dec 26
Tisdag
 

 

S  

 

 
L  

 

 
dec 27
Onsdag
 


 

S  

 

 
L  

 

 
dec 28
Torsdag
  S  

 

 
  L  

 

 

dec 29
Fredag

 

       
       

 

 
 
 

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
    S    
  L    
    S    
  L    
    S    
  L    
    S    
L    
         
         
         
26/10        
23/11        
         
 

 

öppnar