För bokning meddela NG Nilsson eller Göran Abrahamsson

Denna sida har ändrats 2018-10-17 21:01 / NG

Schema uppdateras fortlöpande
Svart text bör vara klart
Röd text är ej dokumenterad
Lila text under planering
Grön text påminnelse

 

vecka 42

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 18
Torsdag

 

S Kurs:

Android surfplatta
kl.13.00-15.30
Arne Enocsson   Nyckel
Björn Malmström
 

Arr:21963                           sista omg. 3 av 3

 

 

Kurs:
Mac grundkurs - deltagare tar med egen dator
Kl.10.00-12.30
Jan-Erik Törnblom
Kerstin Svensson   Nyckel

Arr:23282    sista omg. 3 av 3

 

 

L

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén
Jan-Erik Törnblom
Lars Söderholm

 Arr:22040           Sista omg. 3 av 3

 
 

Okt 19
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

B.L. 24/10-8/11  O.S 19/10-2/22

 

vecka 43

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 22
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Nils Gunnar Nilsson
Lars Bjurman


Föreläsning: Vad är bredband?
 
Kl. 10.00-10.30
 
Lars Bjurman
 
Arr:

 

S

 

 
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
Sonia Övén                                    sista omg. 3 av 5

Arr:23172

 

 
Okt 23
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustafsson



Support:
Owe Svensson
Bo Rydén (Excel kalkylprogram m.m.)
Kenneth Fluor
 



Föreläsning:
Brandinformation Vad behöver man ha hemma?
Kl. 10.00-10.30
Räddningtjänstens personal
och Inger Gustafsson
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Flour

Arr:22308 
              sista omg. 5 av 5
 
L Kursen framflyttad till tisdag 6 november

PowerPoint-grundkurs
                                  

 

 
Okt 24
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Göran Abrahamsson
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:22307

 

 
L Endagskurs

Gmail epostprogram  G-mail har kommit med ny uppdatering och vi går igenom den. kl.13.00-15.30
Övrigt efter deltagarnas önskemål

kl.13.00-15.30

Eine Wallberg

Arr:xxxxx 

 

 
Okt 25
Torsdag

Studiebesök av: Senioruniversitetet
Kl.10.00-12.00

Nils Gunnar Nilsson (09.00-12.00)

Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström
Kenneth Fluor
Kerstin Svensson

 

 

 

 

S WatsUpp

 

 
L  

 

 

Okt 26
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      B.L. 24/10-8/11   O.S. 19/10-2/11  

vecka 44

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 29
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
xxxxxxx

Support:

Nils Gunnar Nilsson


Föreläsning: Swish enkel betalaningshantering
Kl. 10.00-10.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson

Arr: xxx

S Endagskurs:

WhatsUpp erbjuder enkla säkra och tillförlitliga meddelande och samtal på telefoner över hela värden gratis.

    Särskillt bra för grupper, text, bild, film, position, tal. (Vi arbetar med våra smarthpone)

Kl.13.00-15.30
Patrick Steiber

Arr:xxxxx

 
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén    Nyckel
Sonia Övén                                     pågår omg. 4 av 5


Arr:23172

 
 
Okt 30
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Owe Svensson
Bo Rydén (Excel kalkylprogram m.m.)
Kenneth Fluor


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S  

 

 
L    
Okt 31
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson



Support:
Arne Enocsson
Lars Bjurman
Göran Abrahamsson
Göran  Tränk
 
S  

 

 
L  

 

 
Nov 1
Torsdag
Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 
S    
 

 

 

L  

 

 

Nov 2
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      B.L. 24/10-8/11  

vecka 45

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 5
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (Gmail m.m.)
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning: Roliga Appar
Kl. 10.00-10.30
Björn Malmström
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor



Arr:23171           start omg. 1 av 5

  

 

 
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
Sonia Övén                                   sista omg. 5 av 5

Arr:23172

 

 

 

 
 
 



 

 
Nov 6
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling


Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
                                            

Föreläsning:
Minns Norrköping Anette Kindahl visar diditaliserade bilder från Norrköpings Stadsmuseums samling
Kl. 10.00-10.30
Anette Kindahl
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Fluor


Arr:
23791            start omg. 1 av 5

 

 
L

Kurs:

PowerPoint-grundkurs
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen        
                                  omg 1 av 3

Arr:23642

 

 
 
Nov7
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson



Support:
Arne Enocsson
Lars Bjurman
Göran Abrahamsson
 
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      start omg. 1av 5
Arr:23970

 

 
L  

 

 
Nov 8
Torsdag

Kursvärd: xxxxxxxx   med Nyckel
 

Kurs: Datorn, kameran och Smartphone
kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Patrick Steiber
Marianne Fränding

Arr: 23973         start omg. 1 av 3
 

 

 

 

S

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén  Nyckel
Jan-Erik Törnblom
Lars Söderholm

 Arr:24086         Start omg. 1 av 3

  

  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Nov 9
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 46

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 12
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
xxxxxxx



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Sociala medel
Kl. 10.00-10.30
Bengt Anzén
Arr: xxxxx  



A

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

                      omg. 2 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 


 

 
Nov 13
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustafsson

Christina Södling

Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Bo Rydén (Excel kalkylprogram m.m.)
Kenneth Fluor
Göran  Tränk

Föreläsning:
Datorns innandöme
Kl. 10.00-10.30
Bengt Liljestrand
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Fluor

 

Arr:23791            omg. 2 av 5

 

 
L Kurs:

PowerPoint-grundkurs
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen        
                                  omg 2 av 3

Arr:23642
 
Nov 14
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson



Support:
Arne Enocsson
Lars Bjurman
Göran Abrahamsson
 
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 2 av 5
Arr:23970

 

 
L Endagskurs:

Genomgång av e-post programmet i Windows 10
Vi lär dig att lägga upp ett nytt e-post konto i Outlook,(som ingår i Office-paketet)och Outlook live.com (webbmail) och börja använda det.OBS ta med alla uppgifter du fått från din leverantör.
kl.13.00-15.30

Eine Wallberg

 

 
Nov 15
Torsdag

Kursvärd: xxxxxxxx   med Nyckel
 

Kurs: Datorn, kameran och Smartphone
kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström
Patrick Steiber
Marianne Fränding


Arr: 23973         pågår omg. 2 av 3
 

 

 

 

S

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén  Nyckel
Jan-Erik Törnblom
Lars Söderholm

 Arr:24086 0           pågår  omg. 2 av 3

  
 
 

 

 

L  

 

 

Nov16
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 47

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 19
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
Susanne Lönnqvist




Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Molntjänster och datalagring
Kl. 10.00-10.30

Björn Malmström
Arr:
  

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor


                    omg. 3 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Nov 20
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Fluor
Göran Tränk


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Fluor



Arr:
23791         start omg. 3 av 5

 

 
L Kurs:

PowerPoint-grundkurs
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen        
                          sista        omg 3 av 3

Arr:23642
 
Nov21
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Abrahamsson
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 3 av 5
Arr:23970

 

 
L  

 

 
Nov22
Torsdag

Kurs: Datorn, kameran och Smartphone
kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Patrick Steiber
Marianne Fränding


Arr: 23973         sista omg. 3 av 3
 

 

 

 

S

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén  Nyckel
Jan-Erik Törnblom
Lars Söderholm

 Arr:24086           Sista omg. 3 av 3

  

  

 

 
Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

 

 

L  

 

 

Nov 23
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 48

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 26
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
Susanne Lönnqvist

Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Prata med datorn
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Törnblom
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

       pågår omg. 4 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 
 



 

 
Nov 27
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Fluor
Bo Ryden

Föreläsning:
EU bidrag
Kl. 10.00-10.30
Anette?

Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Fluor



Arr:
23791            start omg. 4 av 5

 

 
L    
Nov 28
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 4 av 5
Arr:23970
 
L  

 

 
Nov 29
Torsdag

 

Studiebesök av: Senioruniversitetet
Kl.10.00-12.00

Nils Gunnar Nilsson

Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström
Kenneth Fluor
Kerstin Svensson

 

S  

 

 
L  

 

 

Nov 30
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      K.I. 2/12 -16/12  

vecka 48

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 3
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson




Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (epost m.m.)

Föreläsning: Göra eget julkort i Word och skicka med e-post
Kl. 10.00-10.30
Nils Gunnar Nilsson
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

              slut omg. 5 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 
 



 

 
Dec 4
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson

Christina Södling

Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Fluor
Bo Rydén


Föreläsning: Back upp information om att spara i moln eller på USB
Kl. 10.00-10.30
Björn Malmström

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
23791            sista omg. 5 av 5

 

 
L    
Dec 5
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:23970
 
L  

 

 
Dec 6
Torsdag
 

Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 7
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      K.I. 2/12 -16/12  

vecka 50

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 10
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kameran och datorn
Kl. 10.00-10.30
Per-Arne Nordlund

alternativ

Arr:   
 

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 11
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Fluor


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S  

 

 
L    
Dec 12
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Funktionärssammankomst med julfirande
KS kallar
 
L  

 

 
Dec 13
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 14
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Julhälsning
KS
 
      K.I. 2/12 -16/12  

vecka 51

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 17
Måndag
Helguppehåll

ÖPPET HUS öppnar åter 8 januari

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 18
Tisdag
 

 

S  

 

 
L    
Dec 19
Onsdag
  S  

 

 
L  

 

 
Dec 20
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 21
Fredag

 

       
         

vecka 52

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 24
Måndag
JULAFTON S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 25
Tisdag
Juldagen

 

S  

 

 
L    
Dec 26
Onsdag
Annandag Jul S  

 

 
L  

 

 
Dec 27
Torsdag
 

 

 

S B.L. 28/12-2/1
B.L. 13/1-22/1
B.L. 22/3-24/3
 
 

 

 

L  

 

 

Dec 28
Fredag

 

       
         

vecka 1

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 31
Måndag
Nyårsafton S    
L    
Jan 1
Tisdag
Nyårsdagen 2019

 

S    
L    
Jan 2
Onsdag
  S    
L    
Jan 3
Torsdag
  S    
L    

Jan 4
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 28/12-2/1
B.L. 13/1-22/1
B.L. 22/3-24/3
 

vecka 2

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Jan 8
Måndag

Sesongstart

Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist




Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 
 



 

 
Jan 9
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

Christina Södling



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S  

 

 
L    
Jan 10
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Abrahamsson (Bilder Kamera
 
S  

 

 
L  

 

 
Jan 11
Torsdag
 

 

 

S    
 

 

 

L  

 

 

Jan 12
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 13/1-22/1  

vecka 3

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag   eftermiddag  
Jan 14
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Jan 15
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

Christina Södling


Support:
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S  

 

 
L    
Jan 16
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
 
S  

 

 
L  

 

 
Jan 17
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Jan 18
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 13/1-22/1  
         

vecka 4

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
Jan 21
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 
 



 

 
Jan 22
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

Christina Södling


Support:
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S  

B.L. 13/1-22/1

 
L    
Jan 23
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
 
S  

 

 
L  

 

 
Jan 24
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Jan 25
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS